Zaseknutý/á v nešťastném vztahu? Cesta ven existuje

„Pokud mě nevíš snést během pandemie, nezasloužíš si mě v těch nejlepších časech.“ Nebo jak se to říká.

Zatímco je karanténa výzvou i pro ty nejšťastnější páry, vztahy, které ani předtím nebyly velmi stabilní, se nyní mohou zkrátka stát nesnesitelnými.

Průzkumy zaznamenávají dramatický nárůst žádostí o rozvod a rovněž nárůst domácího násilí během sociální izolace. A i když vás váš partner fyzicky netýral, možná jste si uvědomili, že trávení času s ním/ní jednoduše za mnoho nestojí.

A to je OK. Lidé rostou. A proto se páry v průběhu let postupně mohou přirozeně odcizit. Nebo v průběhu v měsíců. Nebo během několika týdnů či dnů během tohoto výjimečného období. Být s někým spolu v izolací 24/7 po dobu několik týdnů odhalí pravou tvář toho druhého. Člověk se naplno neukáže, když se spolu vidíte jen několik hodin během normálního pracovního dne.

Takže pokud jste si právě díky lockdownu uvědomili, že jste zaseknutý/á v nefunkčním vztahu, jaké jsou vaše možnosti?

Párová terapie? Představte si ordinaci každého vztahového psychologa, pokud se karanténa prodlouží. Přesně tak. Párová terapie přes internet? Umíte si představit, že by vám to opravdu pomohlo? Pokud ano, zkuste to. Jste dva rozumní dospělí lidé, kteří vědí všechno jednoduše vyřešit upřímnou a jasnou komunikací ale s respektem. Anebo?

Pokud to tak není, je čas zamyslet se nad vaší osobní psychickou pohodou, kterou byste měli vždy prioritizovat. Nyní je možno ideální čas objevit vaše možnosti jako jednotlivec. Otázka, kterou byste si měli položit, je jednoduchá: splňuje osoba, se kterou sdílím svůj život, moje současné požadavky na partnera? Je to vztah, který si zasloužím?

Pokud ne, jste ve správném čase na správném místě. Objevte vaše možnosti nyní a setkejte se, když se věci vrátí zpět do normálu. Nebo ještě lépe – vytvořte si váš nový (a vylepšený) normál.

Čtěte dále: Jste doma v karanténě? Využijte svůj čas moudře

Pokud jste obětí domácího násilí, obraťte se na https://www.bkb.cz/ nebo podobnou službu ve vašem okolí.